Forum-sve o konjima
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forum-sve o konjima

za ljubitelje konja i životinja
 
Početna stranicaPočetna stranica  Latest imagesLatest images  PretraľnikPretraľnik  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 O mačkama općenito

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
iv@:) AdMiNiCA
Admin
iv@:) AdMiNiCA


Broj postova : 541
Join date : 17.03.2009
Age : 31
Lokacija : Na KoNJu

O mačkama općenito Empty
PostajNaslov: O mačkama općenito   O mačkama općenito Emptysub oľu 21, 2009 5:04 pm

Postoji mnogo vrsta mačaka. Neke su više, a neke manje poznate; a isto vrijedi i za cijene. Bilo da kupujete mačku od uzgajivača, u dućanu ili od privatne osobe, ne zaboravite provjeriti da li su obavljena sva cijepljenja. Ako se radi o čistokrvnoj mački, inzistirajte da vam daju potvrdu o porijeklu ili pedigreu i sanitarnu knjižicu (dokument gdje su navedeni datumi cijepljenja i tretmana protiv crijevnih parazita koje je obavio uzgajivač.)

RASNA MAČKA

Cijena mačke s pedigreom je visoka, ali možete naći dražesne rasne primjerke bez potvrde o porijeklu po povoljnijoj cijeni. Nemojte žuriti s odlukom. Uzmite dovoljno vremena kako bi provjerili ozbiljnost uzgajivača ili dućana kojem se mislite obratiti ili, ako ste u mogućnosti, posjetitelje izložbu mačaka. To je najbolja prilika da vidite, bolje upoznate i stupite u kontakt sa različitim vrstama, te se o njim raspitat kod iskusnih ljudi. Fizičke karakteristike i karakter koji će mačka imati kad odraste su daleko predvidljiviji kod rasnih primjeraka jer one nasljeđuju stavove i karakteristične osobine. Ako jednog dana mislite voditi svoju macu na izložbe mačaka, pedigre je neophodan. Mačka za natjecanje će biti velika obaveza jer zahtijeva stalnu i iscrpljujuću njegu, ali uzbuđenje koje pruža sudjelovanje na natjecanju će vas ispuniti zadovoljstvom.

OBIČNA MAČKA

Ako, pak, želite samo mačku koja će vam praviti društvo, ne morate nužno tražiti rasnu životinju. Ima bezbroj prelijepih običnih mačaka i neće vam biti problem dobiti jednu od njih na dar. Prolistajte male oglase u novinama, obratite se skloništima za napuštene životinje ili se raspitajte kod veterinara. "Obična" mačka je obično snažnija i živahnija i jednako lijepa kao mačka "plave krvi", a, osim toga, zahtijeva mnogo manje pažnje i brige od životinje sa potvrdom o porijeklu.

PRAVA DOB?

Idealan trenutak za usvajanje ili kupnju mačića je nakon 10-12 tjedana života, dakle, kada se potpuno odviknu od sise i postanu samostalni. Ako je izašlo iz razdoblja dojenja, mače će imati razvijeniji imunitet i otpornost na bolesti. U svakom slučaju, mačić se bez većih problema može odvojiti od majke već dva mjeseca nakon rođenja.

O mačkama općenito J9mxbm
[Vrh] Go down
https://plemenite-zivotinje.forumcroatian.com
ancy

ancy


Broj postova : 40
Join date : 31.05.2009

O mačkama općenito Empty
PostajNaslov: Re: O mačkama općenito   O mačkama općenito Emptyčet lip 25, 2009 4:04 am

meni su naj one obične,domaće mačke Wink
[Vrh] Go down
Rhiannon

Rhiannon


Broj postova : 112
Join date : 19.03.2009
Lokacija : Rijeka

O mačkama općenito Empty
PostajNaslov: Re: O mačkama općenito   O mačkama općenito Emptypet lip 26, 2009 4:07 am

Da malo nadogradim:

* Mačka je samostalna i snalažljiva životinja, istovremeno je umiljata i nježna, privržena a nezavisna. Čas je nemilosrdni lovac, čas zaigrani mačić. Mačka je sve ove suprotnosti pomirila u sebi i to najviše oduševljava ljubitelje mačaka.

* upute_macke1_tbn.jpgMačka je vrlo uredna životinja i svakodnevno satima uređuje svoje krzno kako bi sa sebe skinula prljavštinu i nepoželjne mirise. Mačka već sa tri tjedna starosti zakopava izmet pa je važno, ako je se drži u stanu, da uvijek ima čisti pijesak. U protivnom će vršiti nuždu na čišćim mjestima. Mačji toalet uvijek treba biti udaljen od njene hrane i na mirnom mjestu. Za pranje same kutije koristite blaga sredstva za čišćenje, jer bi sredstva za čišćenje jakih mirisa mogla odvratiti mačića od korištenja toaleta (izbjegavajte sredstva s amonijakom).


*
Mačka može živjeti u stanu i biti savršeno sretna bez da izlazi van, a ako ima mogućnost izlaziti, šuljati se i vrebati oko kuće, penjati se na stablo, pogotovo ako je zdrava, kastrirana, cijepljena, snalažljiva i spretna i ako je otprije navikla na ovakav život možete svoju mačku puštati i van. Nažalost, urbana sredina je na mnogo načina postala opasna za mačke, pa ako imate mogućnosti, možete mački izgraditi volijeru.. Možete je povremeno odvesti u prirodu, na izlet u vikendicu ili u šetnju na vodilici u park. No, i bez izlalaka, mačka će u stanu uvijek naći dovoljno izazova i ništa joj neće nedostajati.
*
*
Mačka u kući ponekad može postati prava napast zbog potrebe za penjanjem i grebanjem. Može ju se naučiti da ne hoda po stolu, barem kada smo prisutni. Za penjanje se mački može kupiti ili napraviti maštovita penjalica, a za grebanje grebalica. Uvijek treba biti spreman na to da se naš izbor penjalice i grebalice našoj ljubimici neće svidjeti i da će joj štednjak ili trosjed biti zanimljiviji.

*
Mačku se ne može dresirati poput psa, ali ima mačaka kojima je učenje zabavno pa ih je moguće naučiti da se koncentriraju na vlasnika poput psa. Međutim, ovi su slučajevi rijetki i od mačke se ovo ne može tražiti.

*
Mačka je mesojed i premda je kao kućni ljubimacupute_macke2_tbn.jpg prestala loviti, prehrambene potrebe joj se nisu promijenile. Mačka ima sposobnost instinktivnog traženja hrane koja sadrži hranjive sastojke koji joj nedostaju. Najbolje je hraniti mačku dehidriranom mačjom hranom, jer ona sadrži sve potrebne hranjive sastojke. Postoje vrste hrane za sve tipove mačaka, ovisno o veličini, starosti, aktivnosti mačke te njezinom zdravstvenom stanju. Ponekad su mačke alegrične na neku vrstu hrane pa tada hranu treba promijeniti. Osnovno je pravilo da pri odabiru hrane znate da su sastojci navedeni redosljedom prema količini zastupljenosti, npr. ako je pšenično brašno na prvom mjestu, a brašno od peradi na drugom, znači da najviše ima pšeničnog brašna, a zatim dolazi piletina itd. Proteini životinjskog porijekla bi trebali biti na prvom mjestu, a dobro je da u hrani ima ribljih ulja koja spadaju u kvalitetne masti, zatim vlakna (repina), kao i Omege 3 i 6. Viša cijena hrane redovito garantira njenu kvalitetu.

* Ako mačku hranite hranom pripremljenom kod kuće, obrok se treba sastojati većinom od mesne hrane (piletine, puretine, junetine i plave ribe). Mačkama treba hrana bogata bjelančevinama, vlaknima, vitaminima i mineralima, mastima, odnosno esencijalnim masnim kiselinama a siromašna ugljikohidratima. Bjelančevine su posebno važne za mačiće, skotne mačke, one koje doje i koje se oporavljaju od bolesti.

* upute_macke3_tbn.jpgOd vitamina potrebni su joj vitamini obje skupine: topivi u mastima i topivi u vodi. Vitamini topivi u mastima - A, D, E i K – pohranjeni su u masnom tkivu na tijelu. Budući da se mogu pohraniti, manja je opasnost da će vaša mačka osjetiti njihov nedostak ako ih ne uzima određeno vrijeme. Vitamini topivi u vodi ne mogu se pohraniti već se moraju uzimati redovito – najbolje svaki dan. Mačkama u prehrani trebaju B vitamini: vitamin B1 (tiamin), vitamin B2 (riboflavin), vitamin B6 i vitamin B12 (kobalmin).


*
Nekoliko puta tjedno možemo mački dati mliječne proizvode (jogurt, acidofil, AB kulturu, svježi kravlji sir). Mlijeko treba izbjegavati jer izaziva proljev zbog nedostatka enzima nužnih za probavu laktoze. Kada jednom prestane sisati, mlijeko više ne pripada među osnovne sastojke mačićeve prehrane.

*
upute_macke4_tbn.jpgMačka mora uvijek na raspolaganju imati zdjelicu svježe vode. Voda je glavni sastojak krvi i prenosi kisik i hranjive tvari u tijelu. Također odnosi ugljični dioksid i metabolite iz tijela, pridonosi reguliranju tjelesne temperature, bitna je za probavljanje hranjivih tvari i eliminiranje nečistoća kroz bubrege. Svojoj mački uvijek osigurajte dovoljno čiste i svježe vode, posebno ako je hranite suhom hranom.




*
Hrana koja je štetna za zdravlje mačke i ne smije se davati:
o
čokolada i slatkiši, a mačka i ne prepoznaje šećer kao okus
o
hrana koja sadrži puno soli i drugih začina
o
hranu baziranu većinom na ugljikohidratima (kruh, tjestenina)
o
prehrana sirovim mesom i iznutricama se ne preporuča jer često zna izazvati pojavu crijevnih glista
o
jetrica - svakodnevna prehrana inače zdravom jetricom može s vremenom izazvati ozbiljne zdravstvene probleme uzrokovane viškom vitamina A, kojega u jetrici ima u znatnim količinama
o
svinjetina
o
mlijeko
o
kosti nemaju nikakvu hranjivu vrijednost i mačke ih ne jedu
o
povrće koje napuhava (grah, grašak, mahune)
o
hrana za pse nije prikladna i za mačke jer ne sadrži dovoljno visok udio proteina i drugih sastojaka nužnih za zdravlje mačke

*
Vašoj mački uvijek dajte hranu sobne temperature, nikako onu netom izvađenu iz hladnjaka. Ako držite konzerve u hladnjaku, neka se prethodno ugriju na sobnoj temperaturi. Također, neka posude za hranu uvijek budu čiste – miris ustajale hrane neke će mačke odbiti od hrane.

* Broj obroka s obzirom na dob mačke:
o mačići od 2 - 3 mjeseca - 4 - 5 manja obroka dnevno
o mačići od 3 - 5 mjeseci - 3 - 4 manja obroka dnevno
o mačići od 5 - 9 mjeseci - 3 obroka dnevno
o nakon 9 mjeseci i odrasle mačke - 2 obroka dnevno

*
Važno je pridržavati se propisanih količina hrane navedenih na dehidriranoj mačjoj hrani. Debljina u mačaka izaziva iste bolesti kao i debljina kod ljudi.

* upute_macke5_tbn.jpgMačiće treba cijepiti protiv mačjeg virusnog rinotraheitisa, panleukopenije (mačićaka), mačje leukemije (FeLV), mačjeg calicivirusa te bjesnoće (ako mačka izlazi van). Prvo cijepljenje se obično provodi u dobi od 2 mjeseca starosti i ponavlja se u dobi od 3 mjeseca. Dobro je nakon toga mačke cijepiti protiv ovih bolesti jednom godišnje do kraja života.

* Prije cijepljenja mačku treba očistiti od crijevnih parazita.

* Raspored cijepljenja
o u dobi od 2 mjeseca: panleucopenia (mačićak)
o nakon 3 mjeseca: zarazna upala dišnih puteva, panleucopenia, leukoza, klamidioza
o kasnije: leukoza, klamidioza, bjesnoća
o godišnja pojačanja imuniteta: zarazna upala dišnih puteva, panleucopenia (svake 2 godine), leukoza, klamidioza

*
Bolesnu mačku, kao ni mačku koja je gravidna ili se tjera ne smije se cijepiti nikakvim cjepivima.

* Bezvoljnost, odbijanje hrane, povraćanje, proljev, iscjedak iz očiju, ušiju ili nosa, kihanje, pretjerano češanje i ispadanje dlake znakovi su da s mačkom nešto nije u redu. Odmah otiđite veterinaru, jer ako reagirate prekasno, mačka može uginuti.

*
Normalna tjelesna temperatura mačaka je od 37,5°C do 38,5°C, no to ovisi i o starosti mačke, njezinoj općoj tjelesnoj kondiciji te je podložno individualnim razlikama. Mačići imaju nešto višu tjelesnu temperaturu. Temperatura kod zdrave mačke ne bi smjela pasti ispod 37°C jer to ukazuje na pothlađenost uslijed bolesti (npr. slabijeg rada bubrega) ili trovanja, a ne bi smjela biti viša od 39°C.

* Sve mačke – posebno one koje love –upute_macke6_tbn.jpg moraju se očistiti od crijevnih nametnika jer ih lako dobiju od svog plijena. Gliste imaju svi mačići, a i odrasle mačke ih lako dobiju, pri čemu ne moraju pokazivati nikakve simptome. Najočigledniji znak infestacije crijevnim parazitima je napuhnut i tvrd trbuščić te proljev. Sredstva protiv parazita vrlo su učinkovita ali moraju biti prilagođena tipu nametnika i dobi mačke, pa je najbolje da upitate veterinara za savjet. Preporučujemo da ih odrasloj mački dajete 4 puta godišnje, a mačićima, u dobi između 6 mjeseci i 1 godine, jednom mjesečno. Pazite da je pri tome mačka zdrava. Ako je mačka bolesna, svakako prije davanja sredstva za čišćenje zatražite savjet veterinara.

* Neka vaša mačka stalno bude zaštićena od buha i krpelja, posebno ako izlazi van. Sprejevi i ampule raznih proizvođača (Frontline, Advantage i sl.) vrlo su djelotvorni. Ampula štiti od buha 2 mjeseca, a od krpelja 1 mjesec. I ogrlice su iznimno dobro preventivno sredstvo i učinkovite su do otprilike 3 mjeseca, ali neke su mačke alergične na njih. Ako primijetite iritaciju ili crvenilo na tom mjestu, odmah skinite ogrlicu.

* Budući da mačke danas više ne žive prirodnim životom baš kao ni ljudi, a s obzirom da smo se u prirodu već umiješali, za nju smo i odgovorni. Stoga, da bismo mačkama pružili miran, zdrav i dug život, dobro ih je sterilizirati/kastrirati. Time ćemo spriječiti nekontrolirano razmnožavanje životinja, spriječiti da potomci mačaka dođu u krive ruke ili lutaju, obolijevaju i stradavaju ali ćemo spriječiti iupute_macke7_tbn.jpg razne bolesti izazvane neprirodnim suzdržavanjem od parenja. Ako nisu sterilizirani, muški mačići označavaju svoj teritorij urinom, skloni su skitnji i tuku se s drugim mačorima te često u tim borbama stradavaju. Neodgovorno je pustiti nekastriranog mačka da nesmetano luta izvan kuće jer rezultat njegovog izleta može biti novo leglo lutalica. U deset godina, od jednog legla, moglo bi nastati 40 milijuna mačaka! Evo kako: Ženke se u prosjeku pare 10 godina, po dva legla godišnje. Ako u prosjeku preživi 2.8 mačića po leglu, nakon godine dana brojka preživjelih lutalica raste na 12, nakon dvije na 68, nakon osam godina to je 2 423 316 mačaka, a nakon deset godina preko 80 milijuna!

* Ovaj kirurški zahvat vrši se rutinski u veterinarskim ambulantama i životinje već nekoliko dana nakon zahvata mogu voditi normalan život. Zahvat je najbolje napraviti prije prvog tjeranja ženke (oko 6 mjeseci) a kod muških mačića oko 8 mjeseci. Nakon zahvata životinja ne mijenja narav niti karakter te zahvat nije ni na koji drugi način za nju štetan. Svakako se posavjetujte s vašim veterinarom.
[Vrh] Go down
Rhiannon

Rhiannon


Broj postova : 112
Join date : 19.03.2009
Lokacija : Rijeka

O mačkama općenito Empty
PostajNaslov: Re: O mačkama općenito   O mačkama općenito Emptypet lip 26, 2009 4:08 am

Post je bio prevelik pa evo i drugog djela:
Ukoliko niste znali, mačke zaista mogu razlikovati boje. Ne baš osobito dobro, ali mogu. Najnovija istraživanja dokazala su da mačke razlikuju crvenu i zelenu boju, crvenu i sivu, zelenu i plavu, zelenu i sivu, plavu i sivu, te žutu i sivu. Još uvijek se ne zna mogu li razlikovati i druge parove i oko toga se učenjaci još uvijek prepiru (npr. neki kažu da mačke mogu razlikovati crvenu i žutu). No svi se slažu da mačkama boje nisu toliko bitne. Njima je bitno da mogu vidjeti pri slaboj rasvjeti i polutami, gdje mi ne vidimo. No neki kažu „mačke vide u mraku“. To nije istina. Mačke ne vide u potpunom mraku, ali ako ima samo mala količina svjetla koja čovjeku nije dovoljna, vide.

Mačke smanjuju ili ublažavaju čovjekov stres. Istraživanjem je otkriveno da kad čovjek počne maziti mačku da se njegovo tijelo smiruje. Smanjuje se napetost i tijelo se opušta. Jedno istraživanje, obavljeno u SAD-u, pokazalo je da ljudima koje stres vodi u infarkt posjedovanje mačke i druženje s njom mogu doslovno spasiti život, jer smanjuje krvni tlak i smiruje srce koje previše radi.

Djeca koja od malih nogu žive s ljubimcem nauče se pravilno odnositi prema životinjama i uče se odgovornosti, i to naravno ako roditelji pravilno postupaju sa životinjom. Neka istraživanja su pokazala da su djeca, odrasla s ljubimcem, odgovorniji ljudi i bolji roditelji.

Mačke također čine čovjekov život ljepšim, sretnijim i ispunjenijim pa ljudi koji su jednom imali mačku gotovo ju uvijek ponovno nabave.


Predenje

Mačke predu kada su zadovoljne. No, to nije uvijek točno. Mačke predu i kada ih nešto boli (npr. koje su ranjene ili koje kote mladunčad).Točnije objašnjenje, koje odgovara svim slučajevima, glasi: predenjem se signalizira naklonost nekom ili nečem, dakle, naklono socijalno raspoloženje.

Mačke počinju presti kad su stare samo tjedan i to dok sisaju. Predenje je signal za majku da sve ide u redu i da mlijeko teče kako treba. Ona tako može na miru ležati znajući da mlijeko stiže tamo gdje treba. Može to saznavati i da ne gleda mačiće. I ona prede i tako daje do znanja mačićima da je i ona zadovoljna.

Izdisajno-udisajni ritam mačjeg predenja mačka može proizvoditi i potpuno zatvorenim ustima i to može neprekidno trajati satima, ako su za to povoljne okolnosti.

Velike mačke (tigrovi, lavovi…) ne mogu presti, ali zato to nadoknađuju time što mogu rikati.
O mačkama općenito 41415109
O mačkama općenito 81152143
O mačkama općenito 21794403
Ljudski se snovi zasnivaju na iskustvu s malenom dozom mašte. Mačke se također sjećaju iskustava, pa se prisjećaju onoga što su vidjele, naučile i sl.

Što zapravo znače one refleksne radnje šapom i brkovima? Možda se prisjećaju lova. Iako neke mačke nikada nisu lovile živi plijen, naslijedile su pravi instinkt i to imaju urođeno. Mnogim macama koje čvrsto spavaju pokreti šapa djeluju kao trčanje ili poigravanje plijenom. Po zvukovima koje uspavane mace ispuštaju, može se zaključiti da se radi o energičnom lovu, koji je ipak često, nažalost, neuspješan.

Ako pažljivo promatrate macu dok spava možda možete i sami zaključiti o čemu sanja. Trzanje repom značilo bi vrebanje plijena, spremanje na skok ili možda gledanje u nešto veoma zanimljivo. Kada se tome pridruži i trzanje šapom, ili brkom, te podignuta usnica, definitivno bi se moglo reći da je upravo u procesu lova na kakav plijen, možda se igra sa žrtvom. Kada se rep nervozno miče, plijen je, nažalost već odavno otišao svojim putem.

One koje su udomljene nakon što su živjele na cesti, često znaju imati vrlo naprasne i agresivne snove. Znaju se bacakati, gotovo trčati i mijaukati, te se čini kao da su pod teškim stresom. Takve životinje treba probuditi iz takvih snova veoma nježno. Mačke koje su pretrpjele grozna iskustva s ljudima, koliko god da su poslije dobro udomljene, nikada neće imati mirne snove i uvijek će djelovati kao da se strašno muče dok spavaju. Čak i koliko god nevjerojatno zvučalo, one koje su preživjele smrt vlasnika stalno će to proživljavati u snovima. Iako je uvriježeno mišljenje da su mačke egoistične životinje koje ne znaju tko im je vlasnik i koje nemaju urođen taj osjećaj, dokazi govore drugačije. Slika vlasnika i zajedničkih trenutaka zauvijek luta njihovom podsvijesti.

S druge strane, vrlo ugodna iskustva također nalaze svoje mjesto u mačjim snovima. Večera, djetinjstvo, nježno češljanje, igranje u vrtu ili kotrljanje na travi, kao nevjerojatnu ugodu osjetit ćete čak i Vi. Kada nakon takva sna probudite svoju mačku, pa će Vas nagraditi pogledom punim ljubavi i glasnim prdenjem, trljat će se o Vašu ruku kao da Vam želi reći "Kako li sam samo diiivno sanjala!"
Kad sljedeći put vidite svoju macu kako spava, pokušajte, promatrajući je, otkriti njezine snove, i saznati da li uživa.

Mačka je tajanstvena životinja, no niste vi prvi koji je došao do tog zaključka. Obdarena svojstvima koja su čovjeku strana, prilagođena životu koji čovjek ne poznaje, mačka se vrlo brzo ušuljala na mala vrata mnogih religija drevnih naroda, drugim riječima, ušla je u različite religije, ali ne one službene, već one poluslužbene ili čak službeno zabranjivane. Već u doba egipatskog carstva, oko 1400 godina prije Krista, mačka dobiva ulogu božice Shamet koja je nositelj smrti. Ona ratom i bolestima grabi ljude i šalje glasnike koji donose rat i bolest. O propasti ljudskoga roda kojim prijeti božica neba u obliku grabežljive mačke govori "Knjiga o nebeskoj kravi".

U kasno doba Egipta mačka poprima nešto drugačiji karakter u vjerovanju starih Egipćana pa istu mačku Shamet, krvoločnog karaktera, u sedmom stoljeću prije Krista možemo naći pod imenom Bastet, ponovno kao božicu neba, ali u mnogo nedužnijoj varijanti, spremnu na igru, ples i opojnost. U sjedištu njezina kulta, u Delti, Egipćani su podizali velika mačja groblja, a na stotine šupljih brončanih figura oblika mačaka ispunjene su njihovim mumijama.

Božica Bastet ili Bubastis u liku mačke

No štovanje mačaka na najvišem mjestu, u obliku bogova, vrlo je kratkoga vijeka i ograničeno na relativno mali prostor egipatskog carstva. Egiptolozi napominju da je lik mačke bio mnogo češći i aktivniji u tajnim bogoslužjima koja su postojala u svakoj religiji i bila neka vrsta otpora nametnutim idejama i vrednoćama. Budući da je povremeno trebalo postići nešto što redovitim prinašanjem žrtava i udobrovoljavanjem službenih božanstava nije bilo moguće, posezalo se za tajnim čarolijama u kojima redovito sudjeluju mačke.

O mačkama općenito Mue

Zašto mačka želi biti čista?

Niti jedna druga životinja ne posjeduje taj dar toliko izražen. Razlog tomu je vrlo jednostavan. Kao što već sigurno znate, mačka je noćna životinja koja lovi noću a danju se odmara i priprema za slijedeći lov. Njezin način lova razlikuje se od načina drugih grabežljivaca. Mačka nije građena za dugotrajno trčanje, ali zato joj njena tjelesna građa omogućuje brzi skok i trk, brži nego kod bilo koje druge životinjske vrste. Ali da bi izvršila svoj plan, mačka se mora približiti žrtvi tiho, poput sjene. Ne samo tiho, ne samo u okrilju noći nego i bez vlastita mirisa koji bi žrtvi mogao dati na znanje da se lovac približava. To je osnovni razlog tako visoka stupnja higijene u mačaka. Mački je prirođena potreba da s krzna skine svaki trag mirisa kako bi žrtvi bila nevidljiva, nečujna i bezmirisna.
O mačkama općenito Msl

Osjetila mačke

Danas nitko ne može ni sanjati da su mačke jedna od najsavršenijih vrsta na planetu. Njihovo tijelo ima ljudima nevjerojatne mogućnosti i ostalo je neotkriveno čak i do danas. Mačke čuju ono što mi ne čujemo, vide razne stvari koje mi ne vidimo i osjete svijet onako kako mi nikada nećemo moći. Ono što mi ne vidimo u mraku, mačke vide. Ono što je nama jedva osjetan miris, mačkama je vrlo jak. Ukoliko upoznate mačja osjetila malo bolje, možda ćete ih više razumjeti.

VID

Svima je danas poznato da mačke vide u mraku, ali to nije potpuno točno ako se radi o mrklom mraku, tj. bez i najmanjeg osvjetljenja. No točno je da mačke mogu vidjeti u mraku gdje imaju jedva primjetno osvjetljenje i u lošim uvjetima. Po danu je mačka relativno kratkovidna i oslanja se na zvuk i miris. Kada gledaju svijet, mačke ne mogu potpuno izoštriti sliku i ne raspoznaju oštro detalje, a to je zbog velike leće koja skuplja što više svjetla. Reflektirajuće stanice, tapetum lucidum, smještene iza mrežnice su najspektakularnija modifikacija u oku mačke. Te stanice ponovno hvataju svjetlo koje je već prošlo kroz mrežnicu kako bi povećale sposobnost interpretacije podataka. Mačke imaju i bolji periferni vid, a isturene oči joj omogućavaju širi kut gledanja. Mačka dobro detektira pogled i vidi kretnje koje su prebrze za ljudsko oko, ali se teže fokusiraju na spore kretnje.

OKUS

Mačke okus koriste kako bi odredile koja je hrana za njih jestiva. Okus ih primarno usmjerava na otkrivanje proteina i masti. Mačke nisu preosjetljive na slano, a okus slatkog najslabije otkrivaju. Jezik i dio ždrijela mačke prekriveni su ispupčenjem tkiva koje nazivamo papile.

OPIP

Mačke imaju osjete dodira po cijelom tijelu. Najosjetljivije mjesto na mačjem tijelu su njuška i prednje šape jer su im to najpotrebniji dijelovi tijela pri lovu. Brkovi su najosjetljiviji. Ta specijalna dlaka osjeti i najmanje vibracije u zraku što je mačkama vrlo bitno. Osjetne dlačice iznad očiju i na obrazima mačje oči upozoravaju na opasnost. Osjetne dlake na obrazima upozoravaju također i na najmanju pukotinu kroz koju bi mačka mogla proći.

SLUH

Mačji sluh posebno je izbrušen da čuje visoke tonove koje upotrebljavaju glodavci. Uši su im relativno velike u odnosu na glavu i mogu se neovisno okretati u svim smjerovima, kako bi lakše uhvatile zvuk i njegovu lokaciju. Dok love plijen često naprave stanku da odrede položaj plijena. Kako su mačke po prirodi penjači, imaju sposobnost održavanja ravnoteže. Organ za ravnotežu zove se vestibularni aparat i nalazi se u unutarnjem uhu. U njemu se također bilježe i promjene smjera ili brzine.

NJUH

Mačke se često oslanjaju na osjet mirisa, a nos i usta su dinamičan mirisni duet. Mačke u nosu imaju mnogo više stanica koje su osjetljive na miris nego ljudi. Osjet mirisa koriste kako bi nanjušile plijen ili hranu, otkrile opasnost ili pročitale kemijske poruke ostavljene na urinu ili fecesu. Na početku usta imaju mehanizam koji im omogućava da naprave specijalnu analizu zraka.
Dva mačja života

Zasigurno nikada niste niti pomislili da upravo vaša maca živi dva života. S jednim ste Vi, kao vlasnik mačke, vrlo dobro upoznati, no ovaj drugi je vama nedostupan i krajnje tajanstven. Mnogo godina znanstvenici su pokušali otkriti nešto o tom drugom mačjem životu i tek su nedavno neki od njih došli do nekakvih zaključaka.

Svima je poznato da čovjek spava 8 sati dnevno i da mačka spava mnogo više. Točnije, mačka spava dvostruko duže od čovjeka, tj. čak 16 sati dnevno. To bi značilo da je desetogodišnja mačka bila budna tek 3 godine u svom životu. Takav tijek spavanja imaju samo mačke od svih sisavaca.

Mačke su toliko brze u pronalaženju hrane da im ostane većina dana samo za drijemanje i izležavanje. Mačka je također jedina životinja koja je sposobna vrlo brzo zaspati. Čim pojede hranu, mačka si pronalazi savršeno mjesto gdje oblizujući se legne i zadrijema. Poslije obaveznog obreda uređivanja, na najudobnijem mjestu u stanu/kući/dvorištu ili bilo gdje drugdje, mačke zauzimaju položaj sa šapama ispred tijela ili prekriženih ispod glave i tonu u san. Svi se mišići tada opuštaju osim ušiju koje se pokreću i na najmanji šum. Prvi san, koji je prethodnica dubokome snu, traje dvadesetak minuta. Do tada tijelo mačke bude već potpuno opušteno i započinje onaj drugi život. I dok tijelo mačaka duboko spava, mozak se budi i kreće u sasvim realistične, prave i konkretne snove. Mačka u najdubljem snu se miče, zjenice se ubrzano pomiču (ispod kapaka), brkovi trepere, šape se nekontrolirano trzaju, te često ispušta razne zvukove. Tada možete biti sigurni da vaša mačka živi svoj drugi život u nekom međusvijetu. Nakon tog sna mačka prelazi u san bez snova, no kako spava veoma dugo, ta dva razdoblja spavanja se često izmjenjuju. Mali mačići do mjesec dana starosti spavaju samo dubokim snom, dok bi kasnije prešao u obrazac spavanja odrasle mačke.

Veterinari iz eksperimentalnog centra u Lyonu zaključili su kako se mačji san ne može kategorizirati kao odmor. Mačke u snovima najčešće sudjeluju u jurnjavama s drugim mačkama, lovu ili napetom čučanju u zasjedi. Zanimljiva je pretpostavka da mlade mačke uče i kombiniraju ono što će primijeniti u životu, kao na primjer da love miša kojeg do tada nisu niti vidjele.

Sve to dokazuje kako je mačka zaista posebna životinja puna tajni koje ljudi još nisu otkrili i možda nikada neće.
[Vrh] Go down
Sponsored content





O mačkama općenito Empty
PostajNaslov: Re: O mačkama općenito   O mačkama općenito Empty

[Vrh] Go down
 
O mačkama općenito
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» općenito za goste...

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Forum-sve o konjima :: Mačke-
Forum(o)Bir: